Grupa Allegro Sp. z o.o.
Informacje
NIP: 5272525995
Lokalizacja
60-166 Poznań
ul. Grunwaldzka 182
Zobacz na mapie
Dane kontaktowe
E-mail: kontakt@allegro.pl
Strona www: https://allegro.pl/


Ocena: 5
Allegro jest internetową platformą handlową, która pozwala na handel. Umożliwia ona przede wszystkim wystawianie na sprzedaż przedmiotów należących do użytkowników. Dzięki szerokiemu dostępowi do Internetu, na początku swojej działalności serwis stał się popularny wśród kolekcjonerów, a z czasem także profesjonalnych handlowców. Oprócz aukcji istnieje możliwość wystawienia przedmiotu na sprzedaż za z góry ustaloną cenę (Buy Now). Możliwe jest również połączenie aukcji z opcją Kup Teraz. Zdecydowana większość (około 90%) ofert dostępnych na Allegro jest tylko z opcją Kup Teraz.
Weryfikacja potencjalnego kontrahenta jest możliwa dzięki systemowi komentarzy. Są one publikowane dobrowolnie przez strony transakcji i zawierają subiektywne opinie dotyczące jej przebiegu.
Spółka pobiera prowizję za wystawienie przedmiotów na sprzedaż, jak również za dokonanie sprzedaży za pośrednictwem Allegro.
Allegro powstało w związku z sukcesem amerykańskiego serwisu aukcyjnego eBay. Założona w 1999 roku przez poznańska firmę Surf Stop Shop sp. z o.o., w marcu 2000 roku została przejęta przez QXL.com PLC, stając się tym samym polskim oddziałem tej brytyjskiej firmy specjalizującej się w budowie serwisów aukcyjnych. W wyniku działań finansowych (podwyższenie kapitału zakładowego), władza w QXL Polska została przejęta przez NIAA, co spowodowało roszczenia QXL Ricardo.
Na mocy umowy podpisanej 29 czerwca 2006 roku, obecni właściciele 92% kwestionowanych akcji QXL Poland objęli 18% akcji nowej emisji QXL ricardo plc. Jednocześnie strony zobowiązały się do zakończenia wszystkich postępowań sądowych w sprawach cywilnych ugodą. Obecne kierownictwo kontynuuje zarządzanie QXL Poland. Zmiany te nie miały wpływu na funkcjonowanie serwisu. W marcu 2008 r. spółka medialna Naspers złożyła ofertę kupna udziałów w spółce Tradus, w skład której wchodzi QXL Ricardo. Oferowana cena wynosi 18 funtów za akcję, co daje łącznie 946 mln funtów.
Od 17 listopada 2007 roku serwis Allegro umożliwia swoim użytkownikom zakładanie sklepów. Główne różnice pomiędzy sklepem a aukcją to
Możliwość wystawienia przedmiotu na aukcję na okres do 30 dni (w przypadku aukcji indywidualnych jest to okres do 14 dni),Możliwość tworzenia własnych kategorii (w ramach sklepu),Możliwość wstawienia własnego logo i dostosowania wyglądu sklepu internetowego.W dniu 16 lipca 2009 r. serwis Allegro umożliwił rejestrację użytkowników w wieku 13 lat, ale poniżej 18 roku życia. Obok pseudonimu osoby niepełnoletniej pojawia się pieczęć z napisem \\\\\\\\\\\\\\\"Junior\\\\\\\\\\\\\\\".
W dniu 23 listopada 2010 r. serwis daje możliwość dokonywania zakupów osobom niezarejestrowanym.
Od 26 stycznia 2011 roku QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier i Internet Service to jedna spółka o nazwie Grupa Allegro. MIH Allegro B.V. pozostaje właścicielem połączonej grupy do 18 stycznia 2017 roku. (Naspers).
W dniu 11 kwietnia 2013 roku została wprowadzona istotna zmiana w wyglądzie i funkcjonalności serwisu. Spotkała się ona z masową krytyką dotychczasowych użytkowników Allegro, z których większość domagała się przywrócenia jego poprzedniej wersji.
11 lipca 2014 roku wprowadzono domyślne sortowanie wyników według \\\\\\\\\\\\\\\"dokładności\\\\\\\\\\\\\\\". Zmiana ta spotkała się z krytyką ze strony użytkowników, w wyniku czego powstała petycja.
Przeciwnicy oskarżają Allegro o faworyzowanie ofert z \\\\\\\\\\\\\\\"Strefy Marki Allegro\\\\\\\\\\\\\\\" oraz spółek z Grupy Allegro i jej spółek zależnych, a także o brak przejrzystych zasad nowego mechanizmu. W opinii przeciwników skutkuje to znacznym spadkiem liczby wystawionych aukcji, a w konsekwencji sprzedażą wielu użytkowników portalu.
W październiku 2016 roku Grupa Allegro zmieniła właściciela, którym są fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa Partners. W skład Grupy Allegro wchodzi obecnie Ceneo. Allegro

Wyświetleń: 289
Komentarze